Blog

#

Jak skutecznie pozbyć się wilgoci w domu

 • 19 maja 2021

Co to jest wilgotność? Zasadniczo jest to sposób pomiaru ilości wilgoci w powietrzu. Oczywiście, ciepło odgrywa rolę w wilgotności, ale należy skupić się na ilości wilgoci w domu.

Niebezpieczeństwa związane z wysokim poziomem wilgotności to rozwój pleśni i grzybów, roztocza, ryzyko ataków astmy, udaru cieplnego i odwodnienia. Znakiem rozpoznawczym wysokiej wilgotności jest uczucie wilgoci i mokrości w pomieszczeniach.

Jak więc pozbyć się wilgoci w domu? Podstawowym rozwiązaniem jest osuszenie powietrza w domu. Od wypracowania dobrych nawyków, poprzez wykorzystanie narzędzi, a nawet metod "zrób to sam", będziesz dobrze przygotowany do zmniejszenia nadmiaru wilgoci w swoim domu.

Zmień nawyki

Nie wiedząc o tym, opracowaliśmy pewne codzienne rutyny, które przyczyniają się do powstawania wilgoci. Oto różne nawyki, które możesz wdrożyć, aby nie tylko pozbyć się wilgoci w domu, ale także poprawić wydajność energetyczną.

Większość z tych zmian będzie polegała na zamianie wygody na efektywność energetyczną. Wszystko zależy od tego, jak daleko jesteś gotów się posunąć, aby pozbyć się wilgoci w domu.

Mniej pod prysznicem

Bez względu na to, czy lubisz brać prysznic w temperaturze gotowania, czy nie spieszysz się, przyczyniasz się do zwiększenia poziomu wilgotności w pomieszczeniach. Para wodna wytwarzana pod gorącym prysznicem w ogromnym stopniu przyczynia się do wzrostu wilgotności w domu.

Biorąc zimny lub krótszy prysznic, zmniejszysz ilość wilgoci w powietrzu. Zapobiegniesz w ten sposób powstawaniu pleśni, która jest powszechna w łazienkach.

W rzeczywistości zimne prysznice są zdrowe dla Twojej skóry, skóry głowy, poziomu energii, krążenia krwi, zmniejszają stres i leczą bóle mięśni. Nawet jeśli wydaje Ci się, że gorące prysznice są lepsze, zimne prysznice to najlepszy sposób na rozpoczęcie dnia.

Suszenie ubrań na zewnątrz

W zależności od sposobu, w jaki suszysz mokre ubrania, możesz przyczynić się do zwiększenia ilości wilgoci w powietrzu.

Pierwszym wielkim nie-nie jest używanie suszarki. Mimo że suszarki są szybkim rozwiązaniem na wysuszenie mokrych ubrań, urządzenia te wytwarzają duże ilości gorącego powietrza i wilgoci.

Drugim błędem jest suszenie ubrań wewnątrz pomieszczeń. Nawet jeśli wieszanie mokrych ubrań do wyschnięcia jest bardziej efektywne niż używanie suszarki, to i tak przyczyniasz się do zwiększenia wilgotności w swoim domu.

Jeśli mieszkasz w chłodniejszym klimacie, wieszanie ubrań w środku pomoże Ci, jeśli doświadczasz niskiej wilgotności. Ale ponieważ skupiamy się na pozbyciu się wysokiej wilgotności w domach, pozwalając ubraniom schnąć wewnątrz, wytwarzasz wilgoć z powodu wilgoci ubrań.

Zamiast tych dwóch metod, najlepszą opcją jest wieszanie ubrań na zewnątrz. Susząc ubrania na zewnątrz, pozwalasz słońcu odparować wilgoć, a nie w domu.

Metody gotowania

Niezależnie od tego, czy gotujesz filet mignon, czy pięciogwiazdkowy makaron z serem, gotowanie może przyczynić się do wysokiego poziomu wilgotności w Twoim domu.

Kilka metod gotowania, których należy unikać w wilgotne dni to:

 • Gotowanie wody
 • smażenie
 • Grillowanie wewnątrz pomieszczeń
 • Gotowanie w wysokiej temperaturze w piekarniku

Wszystkie te czynniki przyczyniają się do ogólnej ilości wilgoci w Twoim domu.

Kilka metod i sztuczek, które zmniejszają wytwarzaną wilgotność to:

 • Gotowanie na zewnątrz
 • Przykrywanie garnków i patelni
 • Włączenie wentylatorów wyciągowych
 • Otwieranie drzwi i okien.

Czyszczenie mokrych powierzchni

Każdy z nas ma takiego członka rodziny, współlokatora lub zwierzaka, który traktuje kuchnię lub łazienkę jak park wodny. Upewnij się, że posprzątasz wszystkie kałuże lub kapiącą wodę, które mogą po sobie pozostawić. Pozostawiając mokre powierzchnie bez nadzoru, dodajesz wilgoci, a także zwiększasz szansę na rozwój pleśni w szczelinach i przestrzeniach pełzających.

Metody DIY

UWAGA: Wszystkie te metody należy przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci. Niektóre z nich mogą zawierać substancje chemiczne, które są szkodliwe, gdy są spożywane.

Sole skalne

Sole skalne były wcześniej wykorzystywane do utrzymania długowieczności żywności. Kiedy sole skalne są umieszczone w wilgotnym miejscu, absorbują wilgoć z powietrza i zamieniają ją w wodę.

Składniki:

 • 1 wiadro z otworami
 • 1 wiadro bez otworów
 • Sole skalne

Kroki:

 1. Wybierz miejsce, w którym umieścisz swój osuszacz powietrza DIY (piwnica, pralnia)
 2. Umieść wiadro z otworami wewnątrz solidnego wiadra
 3. Umieść sól kamienną w wiadrze
 4. Sprawdzaj wiadro codziennie. Jeśli jest wypełnione wodą, opróżnij je.

Kremówka bez nabiału

Składniki:

 • 1 duża miska
 • 1 kremówka bez nabiału

Kroki:

 1. Wybierz miejsce, w którym umieścisz swój osuszacz powietrza DIY (piwnica, pralnia)
 2. Napełnij miskę kremówką bez nabiału
 3. Pozwól, aby kremówka stwardniała
 4. Powtórzyć po stwardnieniu

Poszczególne rośliny

Chociaż istnieje wiele roślin, które mogą przyczynić się do wysokiego poziomu wilgotności, istnieje kilka takich, które pochłaniają wilgoć i zmniejszają wilgotność.

Lista roślin, które pozbywają się wilgoci w domu:

 • Lilia pokojowa
 • orchidee
 • paproć bostońska
 • kaktus
 • Bluszcz angielski

Rośliny te nie tylko pomagają pozbyć się wilgoci z domu, ale także przyczyniają się do zdrowej cyrkulacji powietrza.

Soda oczyszczona

Czego nie potrafi soda oczyszczona? Poza wszystkimi supermocami, jakie posiada soda oczyszczona, może być ona również używana jako osuszacz DIY. Wszystko, czego potrzebujesz, to miska wypełniona sodą oczyszczoną. Umieść ją w miejscach, które gromadzą nadmierną ilość wilgoci, takich jak miejsca do gotowania, okolice prysznica itp.

Narzędzia

Miernik wilgotności

Znane również jako higrometr, te poręczne narzędzia mierzą aktualny procent wilgotności w twoim domu. Idealna wilgotność to 35-45%. Wysoka wilgotność osiąga gdziekolwiek powyżej 50%, a niska wilgotność osiąga gdziekolwiek poniżej 30%. Użyj go, aby określić, co należy zrobić, aby osiągnąć idealny procent wilgotności.

Wentylacja

Wentylatory wyciągowe znajdują się w łazienkach i kuchniach, odprowadzając wilgoć na zewnątrz, na świeże powietrze. Choć mogą być głośne, są skutecznym narzędziem pomagającym osuszać powietrze, pozwalając Ci gotować i brać prysznic z łatwością.

Klimatyzator

Instalacja klimatyzacji nie tylko wytwarza chłodne powietrze, ale także zmniejsza poziom wilgotności.

Osuszacz powietrza

Najskuteczniejszą opcją pozbycia się wilgoci w domu jest użycie osuszacza. Funkcjonalność osuszacza polega na pochłanianiu gorącego i wilgotnego powietrza i przekształcaniu go w chłodne i suche powietrze. Są one ciche i energooszczędne, stając się doskonałym narzędziem do pozbycia się wilgoci w domu.