Wentylacja

#

Wentylacja z systemem rekuperacji

  • 4 maja 2021

Każdy właściciel domu dba o to, by klimat w pomieszczeniach był możliwie jak najbardziej komfortowy. Musi się to jednak odbywać z poszanowaniem zasad ekonomii, czyli w możliwe tani sposób.

Jedną ze skutecznych i jednocześnie rozsądnie tanich metod dbania o ciepło w domu jest wentylacja z systemem rekuperacji, czyli odzyskiwaniem ciepła. Rekuperacja to słowo zapożyczone, którego najbliższym polskim odpowiednikiem jest po prostu odzyskiwanie. Sam system jest niezwykle prosty, jeśli chodzi o jego podstawową mechanikę działania, ponieważ stosuje się w nim wywiewane, ciepłe powietrze do tego, by ogrzać wpadające do budynku powietrze świeże, ale zimne.

Jest to metoda bezpieczna i ekologiczna, która w żaden sposób nie ogranicza systemu cyrkulacji powietrza. Warto o takim systemie pomyśleć zwłaszcza w nowoczesnym, szczelnym i dobrze ocieplonym domu, gdzie zminimalizowana cyrkulacja powietrza może być powodem rozwoju grzybów i pleśni. Największą i w zasadzie jedyną barierą dla systemu odzyskiwania ciepła jest koszt inwestycji pierwotnej. W czasie jego użytkowania koszty są minimalne, ale jego zamontowanie jest drogie.

mikroklimat w domu

Rachunek ekonomiczny poprawia fakt, że działający rekuperator (element wentylacji mechanicznej, w którym dochodzi do wymiany ciepła) jest w stanie wprowadzić do budynku z powrotem do 80% ciepła, które w przeciwnym razie byłoby tracone. Dla wielu osób mino wszystko ważniejsze jest to, że poprawia się mikroklimat wnętrza, a powietrze jest znacznie zdrowsze. Wentylacja mechaniczna to problem szumu tworzonego przez jej wentylatory.

Jeśli jednak zamontuje się je w pomieszczeniu nieużywanym przez ludzi, na przykład na poddaszu, kłopot zniknie całkowicie. Warto podkreślić, że rekuperator może pełnić funkcje klimatyzatora o ograniczonej skuteczności. Proces filtrowania powietrza w naturalny sposób będzie bowiem powodował jego schładzanie, jeśli na zewnątrz jest ono cieplejsze. Wybierając rekuperator do swojego domu trzeba się upewnić, czy jego spręż jest wystarczający w stosunku do wielkości budynku.