Blog

#

Pompa ciepła - która działa najlepiej?

  • 25 maja 2021

która pompa ciepła najlepszaPrzy instalacji pompy ciepła bardzo ważne jest przygotowanie dolnego źródła ciepła.

Pompy ciepła dzielimy na trzy podstawowe rodzaje ze względu na rodzaj użytego źródła ciepła, są to pompy:

  • solanka-woda
  • powietrze – woda
  • woda – woda

Pompa typu solanka – woda, inaczej nazywana ziemną pompą ciepła, wykorzystuje w swym działaniu ciepło z wnętrza ziemi. Polega to na tym, że węzeł grzewczy budynku jest wsparty na pompie ciepła, która jest osadzona w gruncie i ciepło czerpie z ziemi. Mamy do wyboru dwa systemy instalacji pompy grzewczej- sondy głębinowe oraz kolektory powierzchniowe poziome. Stosując instalację sondy głębinowej musimy wykonać odpowiednio przygotowane odwierty na dużej głębokości. Ma ona nieco mniejsze rozmiary w stosunku do kolektorów poziomych i zajmuje mniej powierzchni. Natomiast do instalacji kolektorów głębinowych potrzebujemy więcej przestrzeni na powierzchni, ale za to odwierty są na mniejszej głębokości, zaledwie na 2 metry w głąb ziemi. Klienci często pytają które rozwiązanie jest lepsze, jednak tnie można podać jednoznacznej odpowiedzi - zbyt dużo czynników jest tutaj istotnych, m.in. typ i rodzaj ziemi na której znajduje się budynek.

Pompa powietrze – woda, inaczej zwana pompą powietrzną, jest to pompa która wykorzystuje w swym działaniu wymiennik lamelowy, funkcjonujący dzięki użyciu ciepła powietrza. W środku wymiennika znajduje się specjalnie wbudowany zasobnik z wodą, a jego działanie przypomina działanie klimatyzatora. Poleca się ją ze względu na instalacje, ponieważ nie ingeruje mocno w fundamenty budynku, natomiast odradzana jest w środowisku gdzie dochodzi do wysokich temperatur ujemnych, ponieważ nie utrzyma ciepła bez dodatkowej grzałki elektrycznej.

Pompa woda-woda, wykorzystuje jako źródło ciepła wody gruntowe. Zbudowana jest zazwyczaj na schemacie studni, oddalonych odpowiednio od siebie. Jedna z nich czerpie ciepło, a pozostałe mają funkcję zrzutową dla schłodzonej wody.