Wentylacja

#

Klucz do oszczędzania - wentylacja

  • 21 maja 2021

Zminimalizowanie rachunków za energię, tak naprawdę nie może ograniczać się jedynie do działań mających na celu oszczędzanie energii, niezbędnej do ogrzania budynku. Tymczasem, niemniej istotną kwestią jest zwrócenie również uwagi na zabezpieczenia przed utratą ciepła.

By w przyszłości nie wydawać majątku na docieplenie domu, już na etapie planowania budowy należy przyjrzeć się powyższym aspektom. Jedną z ważniejszych kwestii jest oczywiście zastosowanie odnawialnych źródeł energii, które co prawda na dłuższym odcinku czasu przynoszą dużo oszczędności, jednakże wymagają dużych nakładów pieniężnych. Nieco tańszą alternatywą jest właśnie zabezpieczenie domu przed znaczną utratą ciepła - a jak wiadomo, mniejsza utrata ciepła, mniej zużytej energii. Drążąc temat, nie sposób jest ominąć wątek, mówiący o tym jak bardzo pomocna staje się wentylacja z odzyskiem ciepła.

nowoczesne rozwiązania wentylacji

Rekuperacja, bo o tym zjawisku mowa, bazuje na zasadzie wymiany ciepłego na nowe świeże powietrze, przenikające do wewnątrz. Centralnym elementem wentylacji mechanicznej jak sama nazwa wskazuje jest centrala wentylacyjna. Jej zadaniem jest rozprowadzenie powietrza po obszarze budynku. Dodatkowo, powietrze jest przez nią przefiltrowanie, a ciepło odzyskane. W związku z powyższym zastosowanie wentylacji mechanicznej jest idealnym rozwiązaniem, trzeba jednak pamiętać, że system ten zużywa na swoją pracę energię elektryczną.

Niezależnie od na jaki rodzaj wentylacji się zdecydujemy, to ma ona niepodważalny wpływ na zminimalizowanie kosztów energii niezbędnej do ogrzania domu. Ekonomiści, architekci oraz budowlańcy są zgodni, że inwestycja we właściwą to bardzo opłacalne przedsięwzięcie z którego płynie mnóstwo dodatkowych korzyści. Przede wszystkim stabilizuje temperaturę w pomieszczeniach, chroniąc zdrowie osób w nich przebywających. Przynosi również korzyści w okresie letnim, gdyż powoduje, że dzięki odbieraniu znacznej części ciepła z powietrza pomieszczenia wolniej się nagrzewają. Z pewnością wentylacja z rekuperacją jest opłacalna w nowych obiektach na etapie ich budowy.