Klimatyzacja

#

Rekuperacja czy klimatyzacja?

  • 12 maja 2021

Nasz organizm może funkcjonować dzięki oddychaniu. Dlatego zdrowy człowiek może w ciągu minuty zużywać nawet 10 litrów powietrza. Jeśli będzie się to wiązać z mieszkaniem, które używamy to bardzo szybko okaże się, że ilość dostępnego powietrza jest bardzo ważna.

W związku z tym trzeba zadbać o jakość tego powietrza, które będziemy mieli w pomieszczeniach, ponieważ jak się okazuje może mieć ogromne znaczenie dla pracy naszego organizmu Rekuperacja i klimatyzacja – co je łączy, a co dzieli? Rekuperacja i klimatyzacja to dwie instalacje, które będą odpowiadać za dostarczenie do pomieszczeń powietrza, które ma odpowiednią jakość i parametry. Cel działania będzie więc taki sam do pewnego stopnia. Jednak tak naprawdę urządzenia te będą się mocno różnić.

działanie wentylacji grawitacyjnej

W przypadku rekuperacji będzie wszystko polegać na wymianie powietrza. Zużyte powietrze jest wywiewane z pomieszczeń a do wewnątrz dostaje się świeże powietrze. Klimatyzacja polega zaś na tym, że będzie się pracować na powietrzu, które już znajduje się w pomieszczeniach. Powietrze jest modyfikowane, gdy chodzi o temperaturę czy wilgotność, ale nie będzie wymieniane. Rekuperacja – czy istnieje lepszy system wentylacji? Rekuperacja nie będzie jednym sposobem na wentylację w budownictwie. Specjaliści zgodnie uznają jednak, że to taki system, który jest najbardziej skuteczny i funkcjonalny, ale zanim będziemy się decydowali na jego wykorzystywanie warto dobrze go poznać.

Wentylacja grawitacyjna będzie polegać na naturalnej sile, która związana jest z tym, że świeże powietrze dostaje się do pomieszczeń przez otwory wentylacyjne w oknach, a następnie wydostaje się na zewnątrz kanałami wentylacyjnymi. Wentylacja mechaniczna wywiewna – tutaj wymiana powietrza będzie niejako wymuszona przez specjalne wentylatory, które będą zastosowane w urządzeniu. Powietrze do pomieszczeń również dostawać się będzie przez nieszczelności, które przygotowywać się będzie w oknach. Takie rozwiązania nie zawsze jednak dobrze się sprawdzają w nowoczesnych budynkach.