Klimatyzacja

#

Dlaczego mój klimatyzator zamarza?

  • 20 maja 2021

Lato jest na nas po raz kolejny. Mimo że lato przynosi mnóstwo wspaniałości, upał może być ogromnym utrapieniem, gdy klimatyzacja szwankuje. Jak możesz cieszyć się sobą, kiedy czujesz się, jakbyś topił się na kanapie?

Jeśli Twój klimatyzator wygląda tak, jakby właśnie wrócił z wyprawy do arktycznej tundry, to znaczy, że zamarzł - i to jest problem.

Dlaczego więc mój klimatyzator zamarza?

Przyczyny zamarzniętego klimatyzatora

1.Zatkany filtr powietrza

Jednym z objawów, który powoduje większość problemów z klimatyzacją jest zanieczyszczony filtr powietrza. Gdy filtr powietrza nie jest czyszczony co miesiąc, kurz i brud mogą się gromadzić i utrudniać prawidłowy przepływ powietrza.

To z kolei powoduje nadmierne chłodzenie czynnika chłodniczego i zamarzanie kondensatu znajdującego się na klimatyzatorze. Może to również powodować wydmuchiwanie ciepłego powietrza przez klimatyzator.

Lekarstwo:

Sprawdzaj co miesiąc filtry powietrza. Jeśli zauważysz, że zaczynają się na nich tworzyć zanieczyszczenia, wyczyść je. Zalecamy czyszczenie lub wymianę filtrów co 3 miesiące. Jeśli filtr wygląda nie do poznania, najlepszą opcją jest wymiana filtra powietrza.

2. Niski poziom czynnika chłodniczego

Kolejnym symptomem jest niski poziom czynnika chłodniczego. Może to być jedna z kluczowych przyczyn zamarzania klimatyzatora.

Ten winowajca może być w centrum wielu problemów, których doświadczasz ze swoją jednostką AC. W odniesieniu do zamrażania, niski poziom czynnika chłodniczego spowoduje, że cewki parownika zamarzną.

Twój czynnik chłodniczy może być niski, gdy masz wyciek, spowodowany przez dziury lub pęknięcia w cewkach.

Lekarstwo:

Skontaktuj się z profesjonalistą Dr HVAC, aby dokonać oceny. Jeśli podejrzewasz nieszczelność, natychmiast wyłącz klimatyzator.

3. Problemy z drenażem

Główne problemy z drenażem to:

  • Brud powodujący blokadę
  • Linia odpływowa i rura są luźne.

Jeśli chodzi o blokadę, woda może być zakłócona przez nagromadzenie brudu i może ostatecznie spowodować zamarznięcie klimatyzatora.

Gdy rury odpływowe są luźne, woda zacznie wyciekać wokół systemu klimatyzacji, a później zamarznie, jeśli wyciek nie zostanie wyczyszczony.

Lekarstwo:

Podczas wilgotnych dni sprawdź rury drenażowe. Upewnij się, że widzisz wodę przemieszczającą się przez system odwadniający.

Jeśli masz do czynienia z zatkaną rurą drenażową, skontaktuj się z nami, aby dokonać oceny.

4. Poziomy termostatu

Nadmuchiwanie klimatyzatora może być łatwym sposobem na zamienienie go w kostkę lodu.

Często ustawiając termostat na niską temperaturę, zwiększasz ryzyko zamarznięcia cewek.

Lekarstwo:

Staraj się unikać nadużywania lub uruchamiania klimatyzatora na noc. Ustawiaj termostat na niskim poziomie tylko podczas fal upałów lub zbyt wilgotnych dni.

W końcu im częściej używasz klimatyzatora, tym bardziej prawdopodobne jest, że napotkasz problemy w przyszłości. Jednym z takich problemów może być zamarzanie klimatyzatora.

Czy doświadczasz problemów z termostatem? Proces instalacji termostatu przez Dr HVAC to najwyższej klasy i efektywne doświadczenie, które pozostawi Cię w zachwycie.

5. Wadliwe działanie wentylatora

Wadliwy wentylator to kolejny problem, który może skutkować zamarzniętym klimatyzatorem.

Dobre wskaźniki dla awarii wentylatora jest, jeśli jesteś wentylator nie porusza, napędzanie wolniej niż zwykle lub generowanie hałasów grzechotanie.

Czy wentylator został uszkodzony z nadmiernego użytkowania lub nie został prawidłowo zainstalowany, gdy nie działa prawidłowo, kondensacja będzie budować się w czasie.

Nadmiar kondensacji może gromadzić się na cewkach AC i powodować ich zamarzanie.