Blog

#

Pellet – tanie i wygodne ogrzewanie

  • 31 maja 2021

Na początku na pewno powiedzieć w kilku słowach, czym jest ów pellet – wszak, jak to w przypadku większości nowości bywa, nie wszyscy jeszcze zdążyli dowiedzieć się czegoś na jego temat. W najkrótszych słowach – pellet jest nowatorskim rodzajem paliwa, który łączy w sobie niską szkodliwość dla środowiska, niewielką cenę oraz wysoką kaloryczność. Niewielkie koszty zakupu tego, wciąż jeszcze nowego paliwa, wynikają w największej mierze z unikalnej technologii jego produkcji – wytwarzane jest bowiem z trocin i innych odpadów powstałych w wyniku obróbki drewna.

Pellet nie zawiera dodatkowych, syntetycznych substancji, w związku z czym jego spalaniu nie towarzyszy uwalnianie się do atmosfery zanieczyszczeń. Perlit sprzedawany jest w postaci wygodnych w użyciu granulek. Rosnąca naprawdę szybko popularność tego paliwa w dużej mierze bierze się także z wielu zalet, które mają przeznaczone do jego spalania piece. Nie dość, że są one całkowicie bezobsługowe, to zapewniają bardzo dobre parametry ogrzewania. Piece na pellet dostępne są w postaci niewielkich, w zupełności wystarczających do ogrzania pojedynczego pomieszczenia, piecyków – dzięki swoim, bardzo często ozdobnym formom, świetnie zastępują kominki.

ogrzewanie piecykiem na pellet

Szczególnie warte polecenia są właśnie miłośnikom kominków, którzy nie posiadają w swoim domu spełniającego wszystkie wymagania przewodu kominowego – jako ujście dymu w ich przypadku wystarczy zwykła rura wykonana z kwasoodpornego materiału. Najbardziej jednak godna uwagi jest ich bezobsługowość – jedynym, co musi robić ich właściciel jest włączenie i wyłączenie urządzenia, które powinno odbywać się kolejno jesienią i zimą, i, rzecz jasna uzupełnianiu paliwa oraz oczyszczaniu pieca z popiołu.

W zależności od tego, na jaki piec się zdecydujemy, możemy cieszyć się automatyczną regulacją temperatury paleniska dopasowaną do temperatury w pokoju, ciśnienia atmosferycznego oraz wysokości, na jakiej się znajdujemy. Piece pelletowe mogą mieć mnóstwo zastosowań. Możliwe jest ich wykorzystanie jako zwykłego źródła ciepła dla jednego bądź kilku pomieszczeń bądź też w charakterze urządzeń podgrzewających wodę. Poza tym, doskonale sprawdzają się też, jak już wspomnieliśmy, w roli alternatywy dla kominka – tym bardziej, że w sklepach znajdziemy specjalne, pelletowe wkłady do kominka, które łączą wszystkie zalety tradycyjnych kominków z wygodą, wydajnością i bezpieczeństwem nowoczesnych pieców pelletowych.