Blog

#

Kto jest odpowiedzialny za wentylację?

  • 20 lipca 2023

Jednym z najwyraźniejszych przykładów pierwszej wentylacji jest organizacja cyrkulacji powietrza w piramidach faraonów Starego Egiptu.

Współcześni budowniczowie opracowali system wentylacji, który działa doskonale. Lokalizacja linii energetycznych została zaplanowana perfekcyjnie. Z komór "Car" i "Caryca" szyby skierowane są w kierunkach wschodnim i wschodnim (ich szerokość waha się w granicach 20-25 cm). Kanały doprowadzające wodę z pierwszego szybu mają ujście na dnie szybów, na dole i na wzniesieniach całej konstrukcji. Z komory "Caryca" szybów nie ma wyjścia na ulicę, ale mają one specjalne nakładki w postaci drzwi z klamkami. Za kopalnią, która znajduje się po wschodniej stronie, badacze znaleźli niewielką otwartą przestrzeń i kolejne kamienne drzwi. Z tyłu widoczne były zawiasy i napisy.

Oczywiście pokazany schemat nie zapewnia wystarczającej wentylacji i stał się przykładem do poprawy w przyszłości.

Kolejnymi, którzy próbowali znaleźć warianty prawidłowej cyrkulacji w pomieszczeniu, stali się mieszkańcy starożytnego Rzymu w I wieku p.n.e..

W procesie ogrzewania budynków budowniczowie wpadli na pomysł, aby pobierać ciepło z wywiewanego powietrza. Innymi słowy, dim sum nie trafiał bezpośrednio do dimaru, ale początkowo przechodził przez specjalne przejścia, które były budowane w kamiennych piwnicach domów bogatych i utytułowanych ludzi. Oczywiście nie chodzi tu o wentylację w czystej postaci, ale na tamte czasy sam fakt kontrolowania gazów w celu zapewnienia mikroklimatu był przełomem technologicznym. W przeciwieństwie do bezpośredniego ogrzewania pomieszczeń za pomocą spalania paliwa bezpośrednio w pomieszczeniu, takie podejście pozwalało utrzymać czyste i świeże powietrze w domu podczas ogrzewania, a jednocześnie zachować ciepło. Ten sam sposób ogrzewania był wykorzystywany w rzymskich lasenach tamtych czasów.

Średniowiecze
Mieszkańcy średniowiecza doszli do wspaniałego wniosku, gdy zdali sobie sprawę, że brak cyrkulacji powietrza prowadzi do wzrostu zachorowań u osób przebywających w takim pomieszczeniu.
Monarcha Karol I na początku XVII wieku wydał dekret, zgodnie z którym zabronione było budowanie budynków mieszkalnych o odległości od podłogi do ściany mniejszej niż 3 metry. W tym samym dokumencie sugerowano zaopatrzenie budynków w otwory okienne, które powinny mieć większą wysokość niż szerokość. Pomysł był prosty - zwiększyć objętość pomieszczenia w celu zmniejszenia stężenia spalin pochodzących z częściowego spalania paliwa.

M.W. Łomonosow jako pierwszy podał ustrukturyzowane wyjaśnienie specyfiki naturalnego ruchu mas powietrza. Napisał traktat, a nawet wynalazł specjalny przyrząd, dzięki któremu można było zmierzyć kierunek i prędkość przepływu wiatru (anemometr).
Bez względu na liczbę badań - całkowicie rozwiązać problem dobrej jakości povitroobmynu w pomieszczeniu nie wyszło.

Obecnie istnieją setki wariantów urządzeń wentylacyjnych i akcesoriów do niego. Różnią się one wielkością, panelami automatyki, dodatkowymi komponentami, takimi jak osuszacze, kratki i inne.

Firma Aclima jest dystrybutorem urządzeń klimatycznych, a w swoim arsenale posiada kilka marek, które są producentami central wentylacyjnych i ich akcesoriów.

  • Centrale wentylacyjne VTS
  • Centrale wentylacyjne Mycond
  • Centrale wentylacyjne Weger