Blog

#

Pompy ciepła – działanie na podstawie energii odnawialnej

  • 14 maja 2021

zasada działania pompy ciepłaPompy ciepła swoje działanie opierają na wykorzystywaniu energii odnawialnej. Energia promieniowania słonecznego, która gromadzona będzie w ziemi, wodzie czy powietrzu następnie będzie mogła zostać wykorzystana właśnie przez pompę w celu przygotowania ogrzewania z użyciem niewielkiej ilości prądu elektrycznego.

W przypadku takiej instalacji umieszcza się w gruncie specjalny wymiennik ciepła, który ma składać się z wielu rur, które rozłożone są na terenie montażu takiej instalacji. W tych rurach ma płynąć ciecz, która nie będzie zamarzać. Przez rury następnie przepływać może płyn, który odpowiada za to, że dochodzi do ogrzewania powietrza do wyższej temperatury. Potem odbierane będzie ciepło od gruntu, który przez cały rok ma być cieplejszy od tego też płynu.

W taki sposób ciepło będzie w stanie popłynąć oczywiście dalej do instalacji jaką jest pompa ciepła stanowiąca serce całego tak przygotowanego systemu. Obwód w przypadku takiej pompy funkcjonuje tak naprawdę jak w lodówce, ale całość działa w odwrócony sposób. Czynnik chłodniczy będzie tutaj przebiegał do parownika, gdzie następnie odparowuje i zabiera ciepło z glikolu, który ma być ogrzewany przez wymiennik gruntowy. Gaz może następnie trafić do sprężarki i tam następuje podniesienie temperatury oraz ciśnienia.

Ostatni etap to moment, w którym gorący gaz może trafić do skraplacza i tam następuje oddanie ciepła do płynu, który znajduje się w obiegu grzewczym. Skroplona ciecz będzie mogła następnie trafić do dławiącego zaworu i tam będzie dochodziło do zmniejszania ciśnienia. Jeśli zastosuje się pompę ciepła będzie można uzyskać kilka razy więcej ciepła niż włożyło się energii elektrycznej do działania. Wszystko tutaj opierać się będzie oczywiście na zasadach działania takiego urządzenia. Ciepło odbierane będzie od gruntu przez glikol i następnie będzie zasilało grzejniki i ogrzewanie podłogowe.