Blog

#

Czy warto inwestować w wolnostojące piecyki na drewno?

  • 5 maja 2021

Piecom wolnostojącym na drewno znanym też jako kozy poświęca się coraz więcej uwagi, nie można przy tym nie zgodzić się z tym, że zainteresowanie nimi wcale nie jest przypadkowe. Mówimy o rozwiązaniach, które charakteryzują się licznymi zaletami, nie można zaś nie dostrzec i tego, że niemal w niczym nie przypominają swoich dawniej produkowanych odpowiedników. Są nie tylko bezpieczniejsze, ale i zdecydowanie bardziej wydajne, nie można przy tym nie docenić ich atrakcyjności wizualnej. Mówi się o nich jako o rozwiązaniach praktycznych, a jednocześnie dekoracyjnych. Nie można jednak postrzegać ich przez pryzmat urządzeń będących głównym źródłem ogrzewania domu lub mieszkania. Oczywiście nie oznacza to, że musimy ograniczać się do jednego tylko pieca tego typu, choć do jednego przewodu kominowego, ze względów bezpieczeństwa, może być podłączone jedno tylko rozwiązanie.

Sama instalacja nie jest skomplikowana, nim jednak nastąpi, przewód kominowy musi zostać sprawdzony przez kominiarza. Przed zakupem warto też zastanowić się na tym, czy interesuje nas piec stalowy, czy też jego żeliwny odpowiednik, każde z wymienionych rozwiązań posiada bowiem nie tylko szereg zalet, ale i kilka wad. Tu na szczególną uwagę zasługuje żeliwo doceniane między innymi dlatego, że jest stosunkowo plastyczne. Piece wykonane z tego materiału mogą przyjmować dekoracyjne formy, często mamy więc z nimi do czynienia we wnętrzach stylowych. Elegancja idzie zresztą w parze z długą trwałością, żeliwo jest bowiem odporne na korozję.

wolnostojące piece na drewno

Oczywiście, zalety pieców tego typu mają swoje odbicie w ich cenie, nie powinno więc dziwić nas to, że kozy żeliwne są zazwyczaj droższe od stalowych. Same piece stalowe zwracają na siebie uwagę lekkością, jaka je charakteryzuje, nie można jednak nie zauważyć i tego, że stosunkowo krótko trzymają ciepło. Decyzja o tym, czy wybrać rozwiązanie wykonane z żeliwa, czy też takie, które powstaje z wykorzystaniem stali nie jest jedyną, jaką musimy podjąć, warto więc zwrócić uwagę i na to, czy moc pieca może być regulowana, w jaki sposób można dokładać opał, jaki jest czas palenia i jak usuwa się popiół.

Ważna jest również sprawność energetyczna tego rodzaju urządzenia. Przegląd zalet kozy wypada rozpocząć od podkreślenia, że jest ona idealnym rozwiązaniem wówczas, gdy marzy nam się palący się ogień, ale, z różnych względów, nie możemy sobie pozwolić na kominek. Trudno mówić przy tym o ograniczeniach odnoszących się do pomieszczeń, w których mógłby pojawić się piec tego typu, jeśli bowiem mówimy o dostępie do przewodu kominowego, inne wymogi nie muszą być już spełniane. Nowoczesne kozy są też rozwiązania bezpiecznymi, o czym można się przekonać już choćby dzięki analizie nowoczesnej komory spalania, w jaką zostały wyposażone. Okazuje się również, że czasem gwarantują nam dostęp do niezwykłych funkcji dodatkowych, nie można bowiem nie docenić rozwiązania, które pozwala nam na pieczenie i gotowanie posiłków.