Blog

#

Dlaczego warto pomyśleć o zakupie pieca wolnostojącego?

  • 3 maja 2021

O powrocie do łask pieców wolnostojących nazywanych potocznie kozami mówi się już od dłuższego czasu, a analitycy rynku przekonują, że nie jest to zjawisko przypadkowe. Nie da się ukryć, że coraz więcej osób podejmuje decyzję o zakupie urządzeń tego rodzaju, wypada jednak podkreślić, że dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że nabywcy doceniają zalety pieców. Nie warto przy tym porównywać ich z propozycjami, które określano mianem kóz kilkadziesiąt lat temu. Nowe kozy są nie tylko o wiele bardziej funkcjonalne, ale i znacznie bezpieczniejsze niż ich przodkowie.

O kozach mówi się jako o praktycznych, a jednocześnie dekoracyjnych urządzeniach grzewczych służących przede wszystkim do dogrzewania pomieszczeń. Trudno liczyć na to, że staną się głównym źródłem ogrzewania, z całą pewnością jednak będą znakomitym źródłem pomocniczym. Na szczęście, każdy nabywca może wykorzystać dokładnie tyle pieców, na ile zgłasza zapotrzebowanie, jedyna zasada, której należy bezwarunkowo przestrzegać mówi bowiem o tym, że do jednego przewodu kominowego może być podłączony wyłącznie jeden piec. Nie zapomnijmy też, jak ważne są względy bezpieczeństwa, zatroszczmy się więc o to, aby przed instalacją pieca przewód kominowy został sprawdzony przez specjalistę. W zależności od naszych potrzeb możemy zdecydować się na piec wolnostojący wykonany tak z żeliwa, jak i ze stali.

piecyki wolnostojące na drewno

Kozy z żeliwa mogą początkowo zniechęcać do siebie, okazuje się bowiem, że dość długo się nagrzewają. Tak samo długi jest jednak także czas, w jakim utrzymują ciepło, co sprawia, że można cieszyć się nim przez wiele godzin. Piece żeliwne charakteryzują się też wielością oryginalnych wzorów, żeliwo jest bowiem wyjątkowo plastyczne. Często mamy zatem do czynienia z nimi w stylowych wnętrzach, ponieważ zaś żeliwo jest odporne na korozję, można liczyć na jego długą trwałość. Kozy stalowe to z kolei rozwiązanie stworzone z myślą o osobach poszukujących oszczędności, są one bowiem tańsze i lżejsze od swoich żeliwnych odpowiedników. Niestety, mamy w ich przypadku do czynienia z rozwiązaniami, które dość krótko trzymają ciepło, choć niewiele czasu potrzeba i do tego, aby się nagrzały.

Przed zakupem warto zresztą zorientować się, jak reguluje się moc pieca, jak wygląda procedura dokładania opału, jak usuwa się popiół i jaki jest czas palenia. O kozach powinny pomyśleć wszystkie te osoby, które, z różnych względów, nie mogą pozwolić sobie na zainstalowanie kominka. Warto pamiętać o tym, że zamknięta komora spalania zwiększa bezpieczeństwo, kozy mogą być więc instalowane nawet w domach, w których znajdują się małe dzieci. Sprawność energetyczna kozy jest porównywalna do tej, jaką charakteryzują się kominki, a koszty eksploatacyjne i związane z samym zakupem bywają niższe. Do tego, każdy potencjalny właściciel kozy może zadowolić swoją wrażliwość estetyczną, zarówno kształt, jak i kolorystyka tego rodzaju urządzeń nie jest bowiem jednolita.