Blog

#

Jak i gdzie ustawić pompę ciepła?

  • 17 maja 2021

gdzie umieścić pompę ciepłaPlanując budowę domu łatwo przewidzieć miejsce instalacji pompy ciepła. Jednak jeśli pompy ciepła chcemy umieścić w już wybudowanym domu, pojawiają się pewne komplikacje z miejscem jej instalacji.

Problem znika, jeśli w domu jest odpowiedniej wielkości kotłownia, w której zmieści się cała instalacja. Jednak jeśli stoi tam nadal stary kocioł grzewczy, sprawa nie jest już taka oczywista. Często zdarza się również, że w domach nie ma wydzielonej kotłowni i kocioł znajduje się w holu. Dodatkowym problemem może być jeszcze to, że kocioł jest dwufunkcyjny i nie posiada zasobnika c.w.u, który jest w pompie ciepła bardzo istotnym elementem i musimy dla niego przygotować dodatkową przestrzeń. Na szczęście pompy ciepła można umieszczać w wielu miejscach w domu- na strychu, pod schodami, w holu czy na zewnątrz np. w ogrodzie.

Pompy typu solanka- woda i woda-woda muszą znajdować się w pomieszczeniu gdzie temperatura sięga powyżej 0 stopni. Dzięki nowoczesnej technologii najnowsze typy pompy nie wytwarzają już dużego hałasu, więc mogą znajdować się w pomieszczeniach przydomowych, jednak nie polecane jest umieszczanie ich blisko sypialni i pomieszczeń gdzie odpoczywamy.

Bardzo często dla domów o niewielkich powierzchniach poleca się pompy kompaktowe, gdzie wszystkie elementy są umieszczone i zamknięte w jednej obudowie. Takie rozwiązanie sprawia , że równocześnie wyglądają one estetycznie, ale są również zabezpieczone odpowiednio przed uszkodzeniem czy zniszczeniem.

Przy wyborze typu i rodzaju pompy ciepła, zwróćmy szczególną uwagę na poziom hałasu wytwarzanego przez urządzenie. Jeśli będziemy instalować pompę wewnątrz domu, jest to istotny element, gdyż głośna pompa może niejednego irytować i stać się powodem niezadowolenia. W przypadku gdy planujemy umieścić pompę na zewnątrz budynku, rozwiążemy za jednym pociągnięciem i problem ze znalezieniem miejsca, i z hałasem wytwarzanym przez to urządzenie.