Wentylacja

#

Wentylacja bez błędów. Jak zapewnić zdrowe i świeże powietrze Cz. I

  • 27 maja 2021

W łazience są zakrywane domowymi sposobami, w kuchni niewidoczne pod szafkami. Okazuje się, że wiele osób w ten sposób potrafi traktować kratki wentylacyjne w swoich mieszkaniach. Popełnia się też wiele innych błędów bezpośrednio związanych z wentylacją. Po co kratka? Jeśli chcemy odpowiedzieć na takie pytanie powinniśmy zainteresować się tym jaki jest prawidłowy obieg powietrza. Chyba nikt nie lubi przebywać w takim pomieszczeniu, gdzie będzie duszno i zbyt ciepło. Panować tam będzie nieprzyjemny zapach, będzie dużo kurzu. Wtedy szybko wróci u nas złe samopoczucie. Poza tym taka sytuacja może być niekorzystna dla naszego zdrowia. I może również prowadzić do powstania pleśni w mieszkaniu. Jeśli natomiast powietrze będzie za suche to niestety będzie powodowało podrażnienia naszych oczu, nosa czy gardła.

Niszczyć się będą przedmioty wykonywane z drewna. Jeśli nie chcemy by dochodziło do takich sytuacji musimy zadbać o odpowiednią wentylację. Dobrze przygotowana wentylacja będzie umożliwiała usuwanie z pomieszczeń zużytego powietrza i wprowadzenie nowego, świeżego, którym będzie się dobrze oddychało. W większości mieszkań i w wielu domach stosowana jest tylko grawitacyjna wentylacja Tutaj nawiew powietrza świeżego jest przez okno albo specjalne szczeliny w drzwiach. Przy takiej wentylacji ważnym elementem jest regularne wietrzenie. Natomiast wywiew powietrza zużytego będzie następował przez specjalne kratki wentylacyjne, które znajdują się w łazience, kuchni czy toalecie. Ciepłe zużyte powietrze jest wciągane przez kratkę do kanału wentylacyjnego i następnie wyrzucane na zewnątrz. Z pomieszczeń, gdzie kratek nie ma przepływa tam, gdzie się znajdują. System taki nie jest wzmocniony żadnymi wentylatorami czy innymi urządzeniami, które mogą poprawiać przepływ powietrza. Tak naprawdę będziemy więc w 100% zdani na siły natury. Prawidłowa praca wentylacji zależy między innymi od tego jakie warunki są w naszym mieszkaniu. Z tego powodu czasami wentylacja zamiast usuwać powietrze to je wdmuchuje.

Kratki wentylacyjne

Poszukując rozwiązania tego problemu musimy myśleć o tym jak wyglądają nasze kratki. musimy dbać między innymi o to, jaki jest nawiew powietrza do łazienki. Nie powinno się zasłaniać szczelin w drzwiach ale trzeba dbać o czystość i wietrzyć te pomieszczenia, które są przyległe do łazienki. Powinna tam panować raczej wysoka temperatura, ponieważ nagrzane powietrze uniesie się do góry i będzie usunięte. Można się także decydować na nasadę kominową, czyli specjalny wywietrznik stały albo obrotowy. Gdy mieszka się tam gdzie są silne wiatry to lepiej będzie wybrać nasadę obrotową. W innym przypadku stałą. Do często pojawiających się błędów zaliczyć trzeba również montaż wentylatora łazienkowego. Jest to problem szczególnie w mieszkaniach starszych, gdzie piony są łączone co drugie piętro podłącza się kratki do tego samego komina. Wentylator będzie natomiast za słaby by wyciągać powietrze aż na dach. Dlatego zużyte powietrze z naszego mieszkania może dostać się do sąsiada. Poza tym taki sprzęt raczej pracuje krótko i dlatego nie będzie w stanie usuwać w czasie swojej pracy zużytego powietrza. natomiast w tym momencie gdy nie będzie działał taki wentylator to tak naprawdę będzie on dodatkowo blokował wylot powietrza i z tego względu efekty mogą być jeszcze gorsze i ta sprawa musi być brana pod uwagę.