Blog

#

Termoregulatory Mycond - realne oszczędności

  • 13 sierpnia 2023

Jak przejrzeć niezliczone modele i wybrać ten, który najlepiej nadaje się do mojego konkretnego zastosowania? Jakich korzyści i oszczędności można oczekiwać po zainstalowaniu modelu odwrotnego? Ile termoregulatorów potrzeba do domu, mieszkania lub biura? Zrozummy każde z tych pytań.

Dlaczego potrzebuję termostatu?

Dla każdego z obecnych systemów ogrzewania lub chłodzenia domu dla lepszej ekonomii i wsparcia wymaganych wskaźników temperatury w domu, mieszkaniu lub biurze niezbędna jest automatyzacja systemu kontroli dostaw ciepła. Jest to konieczne, aby uniknąć marnowania gazu i energii elektrycznej. Nie trzeba ogrzewać mieszkania, jeśli pokoje były ciepłe przez długi czas, nie trzeba ogrzewać kilku powierzchni hotelu, jeśli tylko jedna z nich jest zajęta, nie trzeba ogrzewać biur serwisowych w weekendy, jeśli nikt tam nie pracuje. Jest to rozsądne i racjonalne podejście, a technologie oszczędzania energii stają się coraz bardziej popularne i korzystne ekonomicznie w życiu codziennym, produkcji i handlu. Ponadto, szybka tendencja degradacji zasobów energetycznych sprawia, że konieczne jest obliczanie kosztów i szukanie sposobów na ich oszczędzanie.

W praktyce wykazano, że nawet najprostsze termoregulatory pomagają zaoszczędzić ponad 30% kosztów ogrzewania domu. Nawet przy instalacji najprostszego termostatu, który będzie służył do włączania ogrzewania, gdy mieszkańcy wrócą do domu lub pracownicy biura przyjdą do biura, system grzewczy będzie działał tylko przez 8 lat roboczych, czyli dwa lub trzy razy krócej niż w przypadku braku regulatora, oszczędności są oczywiste. Możliwe jest ręczne włączanie i wyłączanie kotła lub grzejników, ale efekt jest taki sam. Tylko przy szczególnie silnych mrozach nie będzie minimalnego trybu ogrzewania pomieszczeń. A co najważniejsze, nie będzie automatycznej kontroli temperatury powietrza w pomieszczeniach. Innymi słowy, urządzenia grzewcze nie zakończą swojej pracy po osiągnięciu wymaganego poziomu temperatury, co jest niezbędne do oszczędzania energii cieplnej. Ponadto pomagają utrzymać wymagane warunki temperaturowe w niektórych pomieszczeniach: cieplejsze dla dzieci lub osób starszych, chłodniejsze i bardziej komfortowe dla osób starszych lub pracowników biurowych. Wystarczy ogrzać jedno lub dwa pomieszczenia - tylko tam, gdzie jest to konieczne, a to znaczne zmniejszenie powierzchni grzewczej, czyli znaczne oszczędności w kosztach ogrzewania. Zyskujemy więc na zmniejszeniu powierzchni grzewczej + dodatkowe oszczędności w przypadku ciągłej kontroli temperatury powietrza.

Rodzaje termoregulatorów

Zgodnie ze swoją nazwą, termoregulatory są przede wszystkim potrzebne do kontrolowania temperatury powietrza w pomieszczeniu. Często mają one wbudowany czujnik (sensor) temperatury, w niektórych modelach jest też jeden czujnik NTC przymocowany na krecie o długości do 3 m, który jest zainstalowany w systemie ciepłej podłogi i kontroluje temperaturę ogrzewania samej podłogi i powietrza w dolnej części pomieszczenia. Istnieją złożone termostaty sterujące z ograniczeniem przez czujnik temperatury podłogi.

Istnieje kilka głównych typów termoregulatorów:

  • termoregulatory do ogrzewania podłogowego (wodne lub elektryczne);
  • termoregulatory do systemów chłodzenia (do systemów split lub klimakonwektorów);
  • termostaty do systemów ogrzewania podłogowego;
  • termostaty do elektrycznych systemów grzewczych (promienniki podczerwieni lub grzejniki konwekcyjne, foliowe systemy grzewcze, konwektory ścienne lub listwowe itp;)
  • termo-higrostaty do kontroli temperatury i parametrów środowiskowych do sterowania osuszaczami, dzwonkami i grzejnikami.

Są one dość zróżnicowane pod względem konstrukcji. Istnieją termoregulatory o różnym poziomie złożoności i funkcjonalności:

  • mechaniczne, do ręcznej regulacji (włączanie/wyłączanie ogrzewania do ustawionej temperatury);
  • elektromechaniczne, z przyciskami do ustawiania wymaganej temperatury na wyświetlaczu cyfrowym, z funkcją timera (włączanie/wyłączanie z zakresu godzinowego);
  • bardziej elastyczne, dotykowe, elektroniczne termoregulatory z programowaniem dziennego/podwójnego harmonogramu ogrzewania/chłodzenia pomieszczeń, przełączaniem trybów lato/zima, trybem ekonomicznym boost/wimk. i wieloma innymi funkcjami;
  • programatory ze sterowaniem Wi-Fi pozwalają kontrolować "pogodę w domu" przez Internet.

To jasne - im bardziej skomplikowany termostat (termostat), tym droższy i należy go wybrać zarówno pod względem kosztów, jak i użyteczności.

Jaki rodzaj termostatu jest potrzebny w domu, w mieszkaniu lub ile z nich jest potrzebnych w biurze?

Do prostego i niezawodnego sterowania pracą systemu grzewczego na zasadzie włączania/wyłączania i automatycznego włączania po osiągnięciu wymaganej temperatury w obiekcie, odpowiednim termostatem mechanicznym jest termostat Mycond Basic. Jego zaletą jest możliwość pracy w szerokim zakresie temperatur, do sterowania zarówno systemami ogrzewania, jak i chłodzenia. Jest to niezawodne i niedrogie rozwiązanie pozwalające obniżyć koszty ogrzewania pomieszczeń biurowych lub usługowych, magazynów lub domów jednorodzinnych.

Jeśli w prywatnym domu zainstalowany kocioł gazowy, a w niektórych pomieszczeniach kontury ciepłej podłogi, wygodnie jest umieścić termostat na każdym obwodzie grzewczym, który ogrzewa każdą strefę w pomieszczeniu. Automatyka pozwoli automatycznie wyłączyć ogrzewanie w kuchni, gdy pracuje tam kuchenka, lub vimkne ogrzewanie we wszystkich pokojach z wyjątkiem pokoju dziecięcego, gdy na zewnątrz nie jest zbyt zimno. Możliwe jest również obniżenie temperatury ogrzewania w nocy lub w senny zimowy dzień, gdy pomieszczenia są ogrzewane przez słońce. Przykład: cyfrowy termostat Mycond New-Touch ze sterowaniem za pomocą czujnika temperatury powietrza i/lub czujnika temperatury podłogi. Kontrola przegrzania podłogi jest ważna w systemach ciepłej podłogi z pokryciem drewnianym.

Ta sama zasada ustawiania i kontrolowania temperatury powietrza w budynku jest wymagana w przypadku systemów pomp ciepła. Programowalne termoregulatory ścienne Mycond Orb-Heat wydadzą polecenie włączenia ogrzewania na dwa tygodnie przed przybyciem właścicieli do domu lub utrzymają najbardziej ekonomiczny tryb pod ich nieobecność. W tym samym czasie dla mieszkańców domu w pokoju dziecięcym będzie ciepło, w łazience komfortowo, a w sypialni chłodno dla zdrowego snu. Możliwe jest uwzględnienie bezwładności systemu grzewczego, zdalne sterowanie ogrzewaniem i ustawienie temperatury powietrza w określonych pomieszczeniach przed przyjściem z pracy lub szkoły. Można to zrobić za pomocą termostatu Mycond Elite sterowanego przez Wi-Fi za pośrednictwem dodatku zainstalowanego na gadżecie.

Jeśli pomieszczenia są połączone we wspólnym obszarze - wystarczy wspólny regulator temperatury, jeśli są podzielone drzwiami lub podłogami - wymagana jest kontrola w każdej strefie grzewczej. Jeden programowalny termostat można zainstalować w kilku pomieszczeniach o podobnym przeznaczeniu.

Ważne jest, aby zainstalować termostat w miejscu, w którym przebywają ludzie, z dala od drzwi i urządzeń grzewczych.

Jeśli autonomiczny system ogrzewania/klimatyzacji jest zainstalowany w budynku biurowym, zaleca się zainstalowanie scentralizowanego systemu sterowania ze zdalnymi indywidualnymi czujnikami temperatury i centralnym panelem sterowania. Jeśli jest tylko kilka pomieszczeń usługowych, wystarczy przekręcić pokrętło (przyciski), aby włączyć ogrzewanie do wymaganej temperatury, a przed wyjściem z pracy całkowicie je wyłączyć lub ustawić najbardziej ekonomiczny tryb za pomocą przycisków naściennego termostatu cyfrowego zainstalowanego w obszarze roboczym.

Jeśli w pomieszczeniach zainstalowano systemy ogrzewania plivkovyh, ogrzewanie infrachurni, ogrzewanie ścienne, szczególnie ważna jest kontrola temperatury powietrza, w którym przebywają pracownicy, ponieważ jego ogrzewanie dla takich systemów grzewczych nie jest natychmiastowe i nervinomirno w objętości. Ciepłe powietrze idzie w górę od grzejników i takie warunki nie od razu tworzą komfortowe środowisko, zwłaszcza przy niskiej cyrkulacji powietrza lub w wysokich pomieszczeniach. Termostat ścienny Mycond Touch, zainstalowany w miejscu pracy, w którym przebywają ludzie, będzie płynnie sterował grzejnikami i precyzyjnie utrzymywał wymaganą temperaturę. Pozwoli to chronić zdrowie pracowników, a tym samym zapewni sukces firmy.

Gdy pompa ciepła pracuje nad chłodzeniem budynku, aby zaoszczędzić koszty energii, przydatne będą termoregulatory do sterowania systemem klimakonwektorów. Uniwersalne termoregulatory Mycond ORB Fan zaprojektowane dla szerokiego zakresu temperatur, będą kontrolować nie tylko chłodzenie, ale także pracę klimakonwektora przy ogrzewaniu w zimnych porach roku.

Termostat Mycond TRF-B2F nadaje się do sterowania klimakonwektorami tylko w trybie chłodzenia, jest łatwy i wygodny w konfiguracji zarówno ręcznie, jak i przez Internet.

Unikalne programowalne termostaty Mycond Elite Fancoil z możliwością zdalnego sterowania przez Wi-Fi są idealne do sterowania systemami ogrzewania/chłodzenia wewnętrznego za pomocą konwektorów wewnętrznych lub podłogowych z pierwotną cyrkulacją powietrza.

Ile termostatów jest potrzebnych? Oprócz możliwości zainstalowania jednego termostatu dla całego pomieszczenia (pojedynczej strefy) do ogrzewania/chłodzenia, można zainstalować kilka termostatów dla oddzielnych obwodów ogrzewania podłogowego, obwodów grzejników lub grzałek. Zapewni to większą możliwość oszczędzania pieniędzy. Należy również wziąć pod uwagę, że całkowite obciążenie dla jednego termostatu często nie przekracza 16 A, jeśli obliczenia dotyczą elektrycznych systemów grzewczych, i do 3 A - w przypadku obliczeń systemów podgrzewania wody.

Wnioski

Termoregulatory Mycond są zróżnicowane pod względem konstrukcji i funkcjonalności. Jeśli nie ma potrzeby oddzielnej kontroli warunków temperaturowych w kilku pomieszczeniach, bardziej wydajne i łatwiejsze jest użycie niezawodnego i prostego termostatu mechanicznego. Jednak dla maksymalnej oszczędności kosztów, do kontrolowania klimatu na kilku piętrach, w różnych obszarach mieszkalnych lub roboczych, konieczne jest zainstalowanie termostatów cyfrowych z indywidualnymi ustawieniami. Najważniejsze jest to, że można kontrolować strefę komfortu w wybranym miejscu.

Wyższy poziom organizacji termoregulatora pozwala osiągnąć racjonalną organizację dostaw ciepła, bardziej komfortowe warunki dla mieszkańców domu lub mieszkania, a także oszczędność opłat przez cały rok.

To proste! Wystarczy kupić termostat Mycond i zainstalować go w mieszkaniu lub domu prywatnym, a korzyści zauważymy już w wysokości opłat za kolejny miesiąc.