Blog

#

Wentylatory EC: innowacje dla oszczędności energii

 • 21 września 2023

Co oznacza termin silnik EC?

Silnik EC = silnik elektryczny z komutacją elektroniczną.

Silnik EC to bezkomutatorowy silnik prądu stałego z magnesami trwałymi wbudowanymi w wirnik i komutacją elektroniczną. Silnik komutowany elektronicznie to silnik bezszczotkowy, którego zasada działania jest analogiczna do silnika prądu stałego.

Zasada działania silnika EC

Płynność i dokładność kontroli prędkości silnika EC jest zapewniona przez zintegrowaną elektronikę komutacji - kontroler. Pole magnetyczne, które jest wytwarzane przez magnesy trwałe wbudowane w wirnik, reaguje na zmianę wektora pola magnetycznego poprzez zmianę napięcia strumienia w uzwojeniu stojana.

W celu jak najdokładniejszej regulacji prędkości obrotowej wirnika, sterownik stale oblicza i dostarcza wymaganą polaryzację strumienia do uzwojenia stojana. Silnik reaguje wrażliwie na zmiany sygnałów sterujących (strumień 4-20 mA lub sygnały potencjowane 0-10 V) i zapewnia obrót wirnika z określoną prędkością i przy najniższym zużyciu energii.

Podłączenie odbywa się bezpośrednio do źródła stałego napięcia lub poprzez moduł przełączający - do źródła zmiennego napięcia (220V, 380V). Możliwe jest sterowanie grupami wentylatorów za pomocą magistrali lub interfejsu urządzenia za pośrednictwem komputera PC lub PDA.

Wentylatory, które są tworzone na bazie silników EC, są zwykle nazywane wentylatorami EC. Precyzyjnie reagując na sygnały, wentylator EC płynnie zmienia prędkość obrotową i zapewnia dopływ niezbędnej ilości powietrza w danym momencie.

Elektrycznie komutowane silniki EC są obecnie najbardziej obiecującym i energooszczędnym rozwiązaniem do stosowania w różnych systemach ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji.

Silniki EC charakteryzują się wysoką wydajnością i optymalną kontrolą w całym zakresie prędkości obrotowych.

Wentylatory EC to technologia intelektualna! Wyróżnia się optymalną kontrolą silników, wysoką wydajnością dzięki wbudowanej elektronice sterującej.

Co potrafi wentylator EC?

Wentylatory EC charakteryzują się oszczędnym zużyciem energii i wspaniałymi możliwościami sterowania.

Wentylatory EC, napędzane przez energooszczędne silniki, posiadają elektroniczne sterowanie (komutator), które jest zawsze ustawione na optymalny tryb. Dzięki tej zasadzie, takie silniki działają synchronicznie, nie mają poślizgu, a zatem nie mają strat z tego powodu. Oznacza to, że efektywność energetyczna silników EC jest wyższa niż wentylatorów AC.

Dzięki wbudowanej elektronice sterującej, silniki EC mogą płynnie regulować liczbę obrotów i elastycznie dostosowywać się do zmian w wymaganej ilości powietrza, zachowując przy tym wysoką wydajność. W związku z tym, przy tej samej wydajności w odniesieniu do ilości powietrza, zużywają one znacznie mniej energii niż napędy AC o zmiennej prędkości.

Inną szczególną cechą silników EC jest ich potencjał oszczędzania energii nie tylko w trybie pełnego obciążenia, ale także w trybie częściowego obciążenia. W zakresie obciążenia częściowego tracą one znacznie mniej sprawności niż silniki indukcyjne o analogicznej mocy.

Innym aspektem środowiskowym związanym z systemami wentylacyjnymi i klimatyzatorami jest poziom hałasu. Tutaj silniki EC również wykazują przewagę, ponieważ generują mniej hałasu i wibracji w trakcie pracy.

Silnik EC

Zalety wentylatorów EC

Wysoki potencjał oszczędności energii

 • Oszczędność energii, elastyczna regulacja, ulepszone właściwości aerodynamiczne wirnika wentylatora z napędem bezpośrednim.

Wbudowany elektroniczny system sterowania silnikiem

 • Dostępność możliwości regulacji prędkości, sterowania, monitorowania, sieci.
 • Brak szczytowych obciążeń rozruchowych, w przeciwieństwie do silników AC.
 • Wyższa sprawność (do 90%), niższe zużycie ciepła.
 • Kompaktowy silnik / brak urządzeń zewnętrznych, np. przemienników częstotliwości i transformatorów.
 • Mniejsze zużycie kabli / mniej miejsca w szafie rozdzielczej.
 • Zintegrowany filtr EMC i hałasu.
 • dostosowanie wydajności wentylatora w zależności od warunków jego użytkowania dzięki wbudowanym funkcjom sterowania i regulacji wentylatora (stałe ciśnienie lub stała objętość).

Brak konieczności konserwacji i długotrwałe

 • wykorzystanie wbudowanych standardowych elementów (modułów mocy).
 • Zwiększona niezawodność dzięki mniejszej liczbie komponentów.

Niski poziom hałasu i wibracji

 • Kompaktowa konstrukcja silnika i wirnika wentylatora, mniej wymaganej przestrzeni, lepszy bezpośredni przepływ powietrza, lepsze odprowadzanie ciepła, niższy poziom hałasu i cichsza praca.
 • Hałas silnika w trybie częstego obciążenia praktycznie nie występuje.

Wszechstronność zastosowania silników EC

 • możliwość pracy w strefach 50 i 60 Hz na całym świecie
 • szerszy zakres napięcia (1 ~ 200 ... 277 V AC lub 3 ~ 380 ... 480 V AC)
 • wydajność, która nie zależy od liczby połączeń

dzięki wbudowanym funkcjom sterowania i regulacji wentylatora (stała prędkość wentylatora lub stała głośność wentylatora).

Efektywność energetyczna

- Rzeczywiste zużycie energii jest znacznie wyższe niż w przypadku silników o zmiennej prędkości.

Kompaktowa konstrukcja

- Elektronika sterująca jest już zainstalowana i dlatego jest nierozpoznawalna.

Przykład: wymiary wentylatora HAC są znacznie bardziej kompaktowe i wymagają mniejszej przestrzeni montażowej.