Blog

#

Pompa ciepła - sposób działania

  • 24 maja 2021

działanie pompy ciepłaOsoby, które starają się wytłumaczyć innym sposób działania pompy ciepła, często powołują się na porównanie z lodówką, choć sam układ jest tam odwrócony. Lodówka została stworzona po to, aby pobierać ciepło i odprowadzać na zewnątrz, a pompa ciepła pobiera ciepło po to, aby wprowadzić je do mieszkania.

Ciepło, które wykorzystuje się w urządzeniu tego typu często wiązane jest z gruntem, jego źródła znajdują się jednak również w wodzie oraz w powietrzu. Nie można przy tym nie zauważyć, że gromadzona jest energia słoneczna odbierana następnie przez obieg grzewczy. To właśnie ten mechanizm przyczynia się do tego, że pompa ciepła uzyskuje użyteczną temperaturę. Może być wykorzystywana nie tylko do ogrzewania domu, ale i do przygotowywania ciepłej wody.

Pompa ciepła jest w pełni bezpieczna dla środowiska, korzysta bowiem z zasobów bezpłatnych, które zawsze będą się odnawiać. Wiele osób obawia się, że choć korzystanie z pompy ciepła wiąże się z oszczędnościami, należy liczyć się z koniecznością rezygnacji z dotychczasowego komfortu ogrzewania. Na szczęście, nie są to obawy znajdujące uzasadnienie.

W przypadku nowoczesnych pomp ich rozmiar nie jest już problemem. Nie są one wcale większe od stosowanych dotychczas kotłów. Co więcej, charakterystyczny jest dla nich tryb pracy automatycznej wygodny dla użytkowników. To właśnie osoby, które wykorzystują pompy ciepła w praktyce decydują o tym, jaka będzie temperatura, starannie przygotowany system ciepła odpowiada zaś za pozostałe czynności.

Energia pozyskiwana jest ze środowiska, a cały proces może odbywać się na kilka sposobów. Najpopularniejsze wydają się w tym kontekście poziome kolektory umieszczane na głębokości około 1,5 metra. Konieczne jest zakopanie tam rur o dużej powierzchni, rozwiązanie takie stosowane jest więc przede wszystkim w nowych domach. Ciekawym rozwiązaniem jest też kolektor pionowy oraz sonda gruntowa, choć stosowanie tej ostatniej wiąże się z koniecznością wykonania dość dużego odwiertu. Można też korzystać z wody gruntowej, co wymaga odwiertu dla studni czerpalnej i zrzutowej.