Blog

#

REWOLUCJA NA RYNKU OGRZEWANIA W USA

  • 8 sierpnia 2023

Stany Zjednoczone są jednym z największych rynków grzewczych na świecie. Obecnie amerykański rynek grzewczy faworyzuje pompy ciepła ze względu na politykę środowiskową administracji, a także ze względu na szybki wzrost cen gazu. Na całym świecie po pandemii trendem jest powrót środowiska do neutralności węglowej w 2050 roku. Przemysł motoryzacyjny przechodzi z pojazdów napędzanych benzyną na pojazdy elektryczne, a także istnieje nadzieja, że nastąpi przejście z ogrzewania olejowego na ogrzewanie pompami ciepła.

Powietrzne pompy ciepła (ASHP) są jednym z rodzajów pomp ciepła, które mają doskonałą wydajność energetyczną, ponieważ wykorzystują ciepło powietrza, które jest energią odnawialną do wytwarzania ciepła. Ponadto są one również bardziej ekonomiczne w instalacji i niższe koszty niż typy gruntowe. W ostatnich latach zakres zastosowania ASHP rozszerzył się na zimne regiony, w wyniku rozwoju technologii, które mogą wykazać wysoką wydajność cieplną nawet przy niskich temperaturach powietrza zewnętrznego. W porównaniu do takich rynków jak Japonia, Chiny i Europa, rynek pomp ciepła w USA jest nadal w fazie rozwoju. W USA klimatyzacja kanałowa, która chłodzi cały budynek, była historycznie główną technologią. Powszechnie stosowane urządzenia, takie jak jednostki okienne, jednostki szorujące i kompletne końcowe jednostki klimatyzacyjne (PTAC), które są łatwe w instalacji, są również bardzo popularne. Większość z tych produktów jest przeznaczona wyłącznie do chłodzenia, podczas gdy grzejniki elektryczne i piece gazowe są często używane do ogrzewania.

W ostatnich latach, wraz z rozwojem japońskich i innych azjatyckich producentów, klimatyzatory z pompami ciepła stopniowo zyskały uznanie w Stanach Zjednoczonych, ale zajmują tylko część rynku. Jednak ze względu na czynniki takie jak polityka środowiskowa i rosnące ceny gazu, rynek pomp ciepła, który realizuje energooszczędne ogrzewanie przy użyciu odnawialnych źródeł energii, zaczął odnosić korzyści. W Stanach Zjednoczonych administracja Bidena zwraca szczególną uwagę na politykę środowiskową i dąży do zmniejszenia emisji CO2 o 50-52 procent w porównaniu z poziomami z 2005 roku i dąży do ich całkowitego zmniejszenia do 2050 roku. Plan Bidena zakłada również, że rząd dokona znaczących inwestycji w poprawę efektywności energetycznej budynków, w tym dokończenie modernizacji i budowę 1,5 miliona nowych budynków. Rząd i przedsiębiorstwa energetyczne w takich stanach jak Connecticut, Maine, Massachusetts, Nowy Jork i Vermont wdrażają kilka programów dotacji w celu zastąpienia kotłów spalinowych o wysokiej emisji CO2 systemami o wysokiej wydajności, a mianowicie pompami ciepła. Oczekuje się, że te programy dotacji znacznie zmniejszą zużycie pomp ciepła w Stanach Zjednoczonych. Oprócz tej polityki, niedawny wzrost cen gazu może być jednym z czynników stymulujących zużycie pomp ciepła. Według amerykańskiego indeksu CPI-U (CPI-U) za czerwiec 2021 r.

Biuro Statystyki Pracy (BLS) opublikowało wszystkie główne indeksy za ostatnie 12 miesięcy w dniu 10 października. Indeks gazu ziemnego wzrósł o 28,1%, a indeks energii elektrycznej o 6,5%. Japońscy producenci, którzy dobrze znają ASHP, wprowadzają je na rynek amerykański, zwracając szczególną uwagę na klimatyzatory bezkanałowe. Firmy rozszerzają linie produktów pomp ciepła, takich jak bezkanałowe klimatyzatory typu split, kanałowe systemy jednostkowe i systemy o zmiennym przepływie czynnika chłodniczego (VRF), które charakteryzują się wysoką wydajnością grzewczą dzięki niskim temperaturom powietrza otoczenia, wysoką wydajnością energetyczną dzięki technologii inwerterowej oraz ochroną środowiska. Ponadto, zastosowanie pomp ciepła prawdopodobnie rozszerzy się na ogrzewanie wody. Istnieją nowe produkty zaprojektowane z myślą o tym zapotrzebowaniu. Na przykład firma Mitsubishi Electric Trane HVAC US (METUS) wprowadziła niedawno na rynek w pełni elektryczną komercyjną pompę ciepła HEAT2O z czynnikiem chłodniczym CO2, która wytwarza duże ilości ciepłej wody.